Żarówka LED

Posted on Updated on

Żarówka (lampa) LEDowa, to zbiór pojedynczych elektroluminescencyjnych diod, emitujących białe światło. Pojedynczy element składa się z niebieskiej diody i luminoforu – związku chemicznego wywołującego efekt zimnego świecenia (jarzenia).

Obecnie lampy LEDowe znajdują swoje zastosowanie w systemach oświetleniowych mieszkań i firm. Jest to zamiennik energochłonnych żarówek „z drucikiem”. Żarówka tego typu potrzebuje więcej energii na rozruch, ale po uaktywnieniu się wszystkich elementów, pobiera znacznie mniej prądu, od swojej starszej (szklanej) siostry.

Żarówki LEDowe stosuje się również w reflektorach samochodowych. Podstawową zaletą lamp opartych na diodach LED jest większa trwałość, niż w przypadku lamp żarowych. Żarówki LEDowe znacznie mniej się nagrzewają oraz charakteryzują się większym zakresem napięć roboczych.

Wadą tego rodzaju oświetlenia jest spora cena. Jednak ich długa żywotność oraz niskie koszty eksploatacji w dłuższej mierze rekompensują jednokrotny wydatek. Zwrot inwestycji możemy zaobserwować nawet po roku. Oszczędności osiągane na każdej żarówce wynoszą mniej więcej czterdzieści złotych na rok w przypadku wykorzystania żarówki pięćdziesięcio-watowej. W przypadku żarówki stu-watowej zaoszczędzimy około osiemdziesięciu złotych rocznie.

Warto więc ulec modzie na proekologiczne oświetlenie, bo wymiana trzech żarówek w mieszkaniu może w perspektywie roku zaoszczędzić nawet do 250 złotych!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s