Lampy do obrazów – o czym należy pamiętać

Posted on Updated on

lampy do obrazówOświetlenie obrazów stanowi doskonały pomysł na ciekawą aranżację ściany, a także efektywnie akcentuje dany malunek, zdjęcie czy inną ilustrację, wyodrębniając ją od reszty pomieszczenia. Istnieje wiele sposobów na tego typu oświetlenie. Bez względu jednak na to na jakie się zdecydujemy, lampy do obrazów zawsze zwrócą uwagę i przyciągną wzrok naszych gości.

Różne rodzaje lamp do obrazów

Lampy do obrazów mogą być montowane na ścianę. Te rozwiązanie najlepiej sprawdza się w wypadku wysokich pomieszczeń. Najlepiej, aby lampa stanowiła około połowę szerokości obrazu, nie wliczając w to ramy. Obraz może być także zaakcentowany przez źródło światła znajdujące się na suficie (specjalne oprawy wpuszczane w sufit bądź kinkiety). Najlepszy efekt osiąkniemy, kiedy między obrazem, a sufitem nie ma zbyt dużej odległości (dzieje się tak zazwyczaj w wypadku bardzo dużych dzieł). Oświetlenie może znajdować się także na samym obrazie. Istnieją specjalne produkty, które możemy przymocować bezpośrednio do ramy. Niektórzy decydują się także na lampy podłogowe, które stawiane są w pobliżu obrazu. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Odpowiedni dobór lampy do obrazów nie tylko podkreśli jego piękno, ale także pozwala przez dłuższy czas utrzymać go w dobrym stanie. Niektóre rodzaje światła, takie jak ultrafiolet, negatywnie wpływają na tusze oraz farby. Inne natomiast mogą wydłużyć żywotność obrazu i uwypuklić jego walory. W tym celu warto zdecydować się na świtało ksenonowe lub halogenowe. Światło ksenonowe jest zalecane ze względu na fakt, że daje bardzo podobny efekt jak światło naturalne oraz najlepiej oddaje barwy i kolory. Jest to dość kosztowne rozwiązanie. Zaraz za nimi znajdują się halogeny. Do ich wad należy jednak niebieskawa poświata, która może przekłamywać faktyczny wygląd obrazu. Wytwarzają one także ciepło, które może uszkodzić obraz. Źródło światła powinno się zatem umieścić zachowując pewien dystans od obrazu. Należy także pamiętać, aby w wypadku oświetlenia obrazów światłem halogenowym, korzystać jedynie z niskonapięciowych żarówek. Najbardziej optymalnym wyborem w kwestii lamp to obrazów wydaje się obecnie być oświetlenie ledowe. Tworzy ono naturalne światło o spektrum bardzo zbliżonym do naturalnego. Żarówki nie nagrzewają się w sposób mogący tworzyć zagrożenie dla obrazu, a jednocześnie znacznie ograniczają pobór energii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s