Jak oświetlić schody w domku

Posted on

oświetlenie schodów

Oświetlenie klatki schodowej w bloku i schodów w domu jednorodzinnym to tak naprawdę dwie różne rzeczy. W pierwszym przypadku konieczne będzie wykorzystanie modułów pokroju wyłączników krzyżowych oraz detektorów ruchu i czujników zmierzchowych. Jeśli  chodzi o schody w domku, tego typu dodatki wydają się nieco zbędne.

Oprócz ilości gadżetów wykorzystywanych w systemie oświetleniowym, różnice występują także w samych modułach światła. Tutaj oczywiście na plus dla systemu domowego. W blokach stosuje się standardowe, czasem niezbyt miłe dla oka oprawy oraz tanie żarówki.

W domu bardziej dbamy o wygląd samych opraw oraz barwę strumienia świetlnego. A opraw, które pomogą nam doświetlić przestrzeń wokół schodów i na nich mamy od groma.

Jaką oprawę na schody?

Kinkiety przy schodach wydają się być już przeżytkiem. Dzisiaj montuje się oprawy ścienne wpuszczane lub oprawki bezpośrednio montowane w stopnie. Zdarza się też, że ludzie oklejają stopnie taśmą led. Jest to nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

W wielu przypadkach oświetlenie schodów funkcjonuje w oparciu o technologię LED. Świetlówki halogenowe cieszą się uznaniem w łazienkach i ogrodach, gdzie większą rolę ma hermetyczność opraw. Tutaj diody LED SMD są najpopularniejsze. Być może właśnie dlatego, że można je sprzęgnąć z tak wieloma gadżetami, jak ściemniacze czy czujniki ruchu.

Tradycyjne oświetlenie a schody

Można również próbować z kinkietami i żyrandolami, ale nie jestem pewien czy spełni to oczekiwania nowoczesnych Polaków. Kinkiety są o tyle uciążliwe, że zajmują więcej miejsca i istnieje ryzyko, że można o nie zahaczyć. Ja osobiście szedłbym raczej z duchem czasu i decydował się na oprawki wpuszczane w schodach.

Oświetlać schody można także światłem naturalnym, np. poprzez stosowanie dużych okien tuż obok, bądź okna w dachu. Pozwoli to na zaoszczędzenie na energii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s