Taśmy LED w oświetleniu aranżacyjnym mieszkania

Posted on Updated on

taśma led
Decydując się na oświetlenie mieszkania często naszą uwagę zwraca oświetlenie aranżacyjne, które poza spełnieniem funkcji rozświetlenia pozwoli na wzbogacenie go o dodatkowe walory estetyczne. Każde z mieszkań posiada miejsca, których oświetlenie staje się problematyczne bo wymaga ingerencji w strukturę ścian lub co gorsza całej instalacji. W tym przypadku pomocne okazują się taśmy LED.

Atrakcyjność taśm ledowych jest tym większa, iż możliwości ich zastosowania jest właściwie nieograniczona, a szeroki asortyment wyboru taśm pozostawia ich wybór w indywidualnej gestii użytkownika. Dodatkowo niskie koszty eksploatacji oświetlenia oraz energooszczędność pozwalają na swworzenie oświetlenia o bardzo wysokiej jakości, które niejednokrotnie staje się jednym z głównych źródeł światłą w pomieszczeniu.

Budowa taśmy LED

Nawinięta na rolkę wstęga ma zazwyczaj długość 5m. Na niej znajdują się pojedyncze moduły o długości 25, 50 lub 100mm. Każdy z modułów zbudowany jest z 3 diod LED. W zależności od ich ilości wyróżnić możemy takie rodzaje taśm, jak taśmy LED 150 lub 300. W praktyce oznacza to, że na taśmie znajduje się 150 lub 300 diod. W tym wypadku taśma LED 300 posiada 300 diod rozmieszczonych na 100 modułach o długości 50mm.

O czym warto pamiętać wybierając taśmę?

Im gęściej rozmieszczone diody, tym taśma oddaje mocniejsze światło. Co za tym idzie, pobór prądu wzrasta. Decydując się na wybór odpowiedniej taśmy powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na warunki jej zastosowania i zastanowić się, czy wybrana moc jest odpowiednia.

W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć do dyspozycji mamy wiele taśm ledowych wyposażonych w różne diody LED. Wybór nie dotyczy jedynie natężenia strumienia, ale także barwy emitowanej przez diody. Mówiąc o barwie mam na myśli nie tylko jej temperaturę (od ciepłej, przytłumionej barwy światła białego, chłodnej białej, przez błękitny jej odcień). Możliwe jest wybranie koloru oświetlenia w kategoriach RGB.

Typy diod stosowanych w taśmach ledowych

Do najbardziej popularnego rodzaju diod należą LED 3528. Ich domeną jest niski pobór energii oraz niska cena. Zadowalający poziom oświetlenia pozwala na ich zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym szafek, szklanych półek, a także listew zarówno przy krawędzi sufitu lub podwieszanego stropu, jak i w listwach przypodłogowych.
Kolejnym rodzajem najczęściej wybieranych taśm są LED 5050. Mocniejsze diody zawarte w modułach pobierają nieco więcej prądu, jednak emitowane przez nie światło jest silniejsze, co pozwala na wykorzystanie takich taśm przy oświetleniu użytkowym np. jako boczne oświetlenie schodów. LED 2835 to diody klasy premium. Ich bardzo wysoka jakość emitowanego światła charakteryzuje się zwiększoną trwałością oraz niskim poborem, przez co kwalifikowana jest jako jedna z najoszczędniejszych taśm. Ostatni przykład diod wykorzystywanych w taśmach LED to LED 5630. Pozwalają na emitowanie światła o mocy dwukrotnie wyższej niż w przypadku standardowych LED 5050.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s