Nowoczesne oświetlenie uliczne

Posted on

lampa uliczna

Jaki czas temu pisaliśmy o klasach oświetlenia systemów oświetlenia dróg oraz normach prawnych powiązanych z tym zagadnieniem. Tym razem jednak postanowiliśmy się skupić bardziej na charakterystyce samych lamp ulicznych. Wbrew pozorom nie jest to wcale wąska kategoria produktowa – istnieje kilka rodzajów oświetlenia tego typu, a poszczególne produkty różnią się między sobą istotnymi detalami. Lampa uliczna dzieli się na kilka podstawowych podtypów.

Jednym z rodzajów lamp ulicznych są lampy wyładowcze. Od lamp LED czy żarowych odróżnia ją sposób wyładowania, generowany za pomocą oparów metali lub gazów. Mają one kształt rurki, można je wyposażyć w gwinty standardowe, czyli E27 i E40). Poszczególne lampy wyładowcze mają urządzenie zapłonowe oraz statecznik ograniczający prąd wyładowczy. Oba podzespoły instaluje się bezpośrednio w  oprawach tych lamp. Wyładowcze lampy rtęciowe od około 1935 roku są stopniowo wymieniane na lampy sodowe z powodu wysokiego natężenia emisji oparów rtęciowych oraz niskiego wskaźniku CRI (oddawania barw).

Ich następcy w postaci lamp sodowych nie przekraczają temperatury barwowej 2000K stąd bierze się ich żółto-pomarańczowy kolor światła. Niski współczynnik oddawania CRI skutkuje tym, że stosowane są głównie do iluminacji poboczy pozbawionych ruchu pieszego.Wysokociśnieniowa wersja lamp sodowych ma lepszy wskaźnik oddawania barw (25-65), co przedkłada się na ich większe spektrum zastosowania. Żółta barwa światła dobrze spisuje się w zamglonych środowiskach z powietrzem zanieczyszczonym kurzem czy oparami. Podniesienie ciśnienia oparów gazowych w jarzniku do 95 kPa poskutkowało zmienieniem temperatury barwowej na 2500K i poziom barwy białej. W konsekwencji niestety spadła skuteczność świetlna, co skłoniło kupujących do stosowania tych lamp do oświetlania żywności i mięsa.

Idzie nowe

W 2005 roku zaczęto wymieniać lampy sodowe na metalohalogenkowe lub LEDowe. Lampa uliczna LED obecnie cieszy się chyba największą popularnością. Wszystko dzięki szerokiemu spektrum barw i nasycenia światła. Lampy LED różnią się między sobą długością fali, ale nie tylko uniwersalność to ich atut – posiadają naprawdę sporą wydajność.

lampa uliczna

Wydajność, żywotność, wachlarz możliwości oraz niski pobór energii sprawiają, że typu LED jest współcześnie najbardziej cenionym, popularnym i preferowanym wyborem. Póki co wydaje się, że do jej detronizacji konieczna byłaby kolejna rewolucja techniczna wprowadzająca nowy typ oświetlenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s