Droga do bezpieczeństwa- oprawy AWEX Power LED

Posted on Updated on

oświetlenie ewakuacyjne

Za bezpieczeństwo ludzi znajdujących się na terenie określonego budynku odpowiadają regulacje prawne, zarówno dotyczące regulacji budowlano-konstrukcyjnych, architektonicznych, jak i te, które dotyczą przemysłu produkcyjnego- m.in. certyfikatów jakości wyposażenia urządzeń.Wszelkie parametry obowiązujące w zakresie bezpieczeństwa określone zostały w specjalnych zeszytach norm, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie oraz doprecyzowanie zasad regulujących. W przypadku instalacji oświetleniowej o charakterze awaryjnym informacje o standaryzacji znajdziemy w kilku powiązanych ze sobą normach, które w zależności od geolokalizacji mogą różnic się między sobą. Są to m.in.:
PN EN 1838:2005 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne 2 (norma dotyczy wartości minimalnych, które powinny zostać spełnione w przypadku systemów oświetleniowych.
PN EN 50172:2005. Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego 4
PN EN 60598-2-22:2004. Oprawy oświetleniowe. Wymagania szczegółowe. Oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego.

Zgodnie z tymi normami określono minimalne warunki bezpieczeństwa, które dotyczą ochrony przeciwpożarowej. Każde z urządzeń powinno spełniać normy oraz wcześniej zostać przetestowane pod względem wskazanych wytycznych, a także regularnie serwisowane w celu dalszej weryfikacji pod kątem zachowanych standardów bezpieczeństwa.

Oświetlenie awaryjne. Elementy

Według norm wskazanych powyżej w ramach oświetlenia awaryjnego wyróżnić możemy:
Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, którego celem jest umożliwienie bezpiecznego opuszczenia budynku. W tej kategorii odróżnić możemy trzy rodzaje oświetlenia- oświetlenie ewakuacyjne dotyczące oświetlenia wyznaczonych dróg ewakuacyjnych, łatwa ich lokalizację oraz kierunek ucieczki lub wskazanie miejsc bezpiecznych lub zapewniających doraźne ograniczenie zagrożenia- sprzętu pożarowego. Oświetlenie strefy otwartej, której głównym celem jest zapobieganie wybuchu paniki, jest skierowanie osób znajdujących się w danym pomieszczeniu na kierunkowe drogi ewakuacyjne. Dodatkowo, oświetlenie stref otwartych zakłada odpowiednie oznaczenie wyposażenia, którego wysokość nie przekracza 2 metrów wysokości. Ostatnim rodzajem oświetlenia awaryjnego jest oświetlenie stref wysokiego ryzyka. Wyróżnić również należy oświetlenie zapasowe, które choć wliczane jest w część oświetlenia awaryjnego ma na celu zachowanie normalnych czynności. Oświetlenie zapasowe najczęściej występuje w obiektach służby zdrowia czy odpowiedzialności karnej.

Przykładem oświetlenia ewakuacyjnego są oprawy Awex. Oświetlenie zostało wyposażone w wysokiej jakości diody elektroluminescencyjne typu Power LED.

oprawa awex

Więcej informacji na temat warunkó bezpieczeństwa dowiesz się z artykułu Strefa Wiedzy- Oświetlenie ewakuacyjne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s